Medlife articol
Niciun comentariu

Control după mai multe sesizări în Mehedinți. Garda de Mediu a dat o amendă de 50.000 de lei

Un control al Gărzii de Mediu Mehedinți s-a încheiat cu o amendă de 50.000 de lei și cu obligația de a fi eliminate deșeurile găsite pe un teren din satul Poroina, comuna Șimian.

Verificările au fost făcute după mai multe sesizări privind depozitarea unor deșeuri pe amplasamentul respectiv. La fața locului, comisarii au găsit sticlă spartă, sticlă concasată amestecată cu nisip și pământ, dar și deșeuri din plastic și ambalaje metalice.

 

Potrivit documentului emis de Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Mehedinți, deșeurile provin din activitatea unei societăți aflate în procedură de faliment și care este implicată într-un litigiu aflat pe rolul instanțelor.

Problema cea mai gravă descoperită de comisari a fost că terenul respectiv nu era autorizat pentru stocarea sau depozitarea temporară a deșeurilor.

În urma controlului, Garda de Mediu a aplicat o sancțiune contravențională de 50.000 de lei pentru încălcarea legislației privind regimul deșeurilor. În același timp, au fost impuse măsuri de remediere, inclusiv ridicarea întregii cantități de deșeuri și transportarea acesteia către operatori autorizați.

Cei responsabili au la dispoziție 90 de zile pentru a pune în aplicare măsurile dispuse de comisarii de mediu.

Sursa: Alin Ghiciulescu.

Medlife sidebar

Rent a car

Tags: amenda, control, depozit ilegal de deșeuri, deseuri, garda de mediu mehedinti, garda nationala de mediu, mediu, mehedinti, poluare, Poroina, protecția mediului, restartnews, simian

Articole asemănătoare:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed

error: Content is protected !!