Un bărbat de 40 de ani din Drobeta-Turnu Severin a ajuns în arest după ce s-ar fi apropiat de femeia protejată prin ordin judecătoresc, încălcând astfel măsurile impuse de instanță.
Incidentul s-a petrecut pe DN6, în localitatea Șimian, acolo unde bărbatul nu ar fi respectat obligația de a păstra o distanță minimă de 100 de metri față de fosta concubină. Polițiștii l-au condus la audieri, iar ulterior au dispus reținerea acestuia pentru 24 de ore.

,,La data de 25 mai a.c., ora 19.36, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Șimian au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat de 40 de ani, din municipiul Drobeta Turnu-Severin, împotriva căruia fusese emis un ordin de protecție, s-ar fi apropiat de persoana protejată, respectiv o femeie de 51 de ani, din aceeași localitate.
Din cercetările efectuate la fața locului a reieșit faptul că, bărbatul ar fi încălcat măsurile dispuse prin ordinul de protecție emis de către Judecatoria Drobeta Turnu Severin, prin aceea că în timp ce se afla pe DN 6, în localitatea Șimian, ar fi încălcat obligaţia păstrării unei distanţe minime de 100 metri faţă de fosta concubină.”, a transmis IPJ Mehedinți.
Oamenii legii continuă cercetările pentru încălcarea ordinului de protecție.















