Ministerul Muncii a publicat proiectul noii Legi a salarizării pentru personalul plătit din fonduri publice, document care stabilește noile grile salariale și calendarul de implementare al uneia dintre cele mai așteptate reforme din sistemul public. Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a declarat că România se află „în al 12-lea ceas” pentru adoptarea acestei reforme, într-un context politic favorabil și cu susținere la nivel prezidențial.
Potrivit oficialului, partidele politice au convenit asupra unui principiu esențial: niciun venit din sistemul public nu va fi diminuat după aplicarea noii legi. În același timp, reforma trebuie să respecte limita bugetară agreată de coaliție, cheltuielile salariale nu vor putea depăși 174 de miliarde de lei în 2027, față de 166 de miliarde în prezent.
Noua lege promite un sistem salarial unitar, bazat pe principiul „muncă egală, salariu egal”, eliminarea dezechilibrelor create în ultimii ani între diferite categorii profesionale și introducerea unor criterii clare de performanță și predictibilitate. Un element-cheie al reformei este introducerea unui salariu de referință estimat între 4.100 și 4.300 de lei.

„Nu poți avea poziții cu același conținut de muncă și salarii diferite”, a subliniat Pîslaru, criticând excepțiile și majorările acordate neuniform în ultimii ani.
Noua lege a salarizării este considerată una dintre reformele-cheie asumate de România prin angajamentele privind reducerea deficitului bugetar și modernizarea administrației publice.















