Ultramaratonistul Adrian, tânărul care traversa România într-un demers dedicat copiilor cu dizabilități și celor instituționalizați, a fost transferat în urmă cu puțin timp la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca, cu un elicopter SMURD. Decizia transferului a fost luată după ce sportivul a fost internat inițial la spitalul din Drobeta-Turnu Severin, în urma accidentului rutier petrecut pe DN 55 B.
Totul s-a întâmplat în timp ce Adrian se afla în plin proiect sportiv și caritabil „Drumul Speranței”, o cursă prin România prin care își propusese să strângă atenția și sprijinul oamenilor pentru copiii cu dizabilități și pentru copiii instituționalizați.
Accidentul s-a produs între localitățile Ostrovu Corbului și Batoți. Potrivit informațiilor apărute până în acest moment, ultramaratonistul a fost lovit de un autoturism condus de o tânără. Impactul a fost extrem de puternic, iar sportivul și-a pierdut cunoștința, povestind ulterior că s-a trezit direct în ambulanță.

În mesajul transmis de pe patul de spital înainte de transfer, Adrian a mărturisit că a suferit răni serioase: clavicula dreaptă este fracturată, brațul drept este imobilizat, iar piciorul drept necesită intervenție chirurgicală. În ciuda momentului dificil, acesta le-a mulțumit celor care i-au transmis mesaje de susținere și a făcut un apel ca oamenii să continue să sprijine cauza pentru care alerga.
Acum, cursa lui s-a oprit temporar, însă lupta pentru care a pornit la drum continuă. Următoarele ore vor fi importante pentru recuperarea lui Adrian, după transferul la București.















