O amplă acțiune a polițiștilor rutieri din Mehedinți și Dolj, desfășurată duminică, 1 februarie, pe DN 6, a scos la iveală numeroase abateri grave comise de șoferi, principala problemă fiind viteza excesivă.
În doar patru ore, polițiștii au utilizat radare amplasate în sistem „cascadă”, iar rezultatele nu au întârziat să apară. 77 de abateri contravenționale au fost constatate, iar sancțiunile aplicate depășesc 27.000 de lei.
Cele mai multe nereguli au fost legate de nerespectarea limitelor legale de viteză. Nu mai puțin de 35 de șoferi au fost sancționați pentru viteză, iar în 12 cazuri, polițiștii au dispus reținerea permisului de conducere, după ce conducătorii auto au fost surprinși circulând cu peste 50 km/h peste limita admisă.
În plus, oamenii legii au verificat și consumul de alcool la volan. 26 de conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, în cadrul aceleiași acțiuni.
Polițiștii atrag atenția că viteza excesivă este una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere grave, iar astfel de acțiuni vor continua, scopul fiind protejarea vieții participanților la trafic și reducerea riscului de tragedii pe drumurile publice.















