Connect with us

Entertainment

ÎNCEPE FESTIVALUL MEDIEVAL AL CETĂȚII SEVERINULUI 

Festivalul Medieval al Cetății Severinului în perioada 1-3 septembrie. Se anunță numeroase surprize pentru severinenii care vor lua parte la cea de-a șaptea ediție a evenimentului. Ei vor avea parte de ateliere de muzică medievală, parade, spectacole, demonstrații de lupte. Evenimentul a devenit deja tradiție la Turnu Severin și este îndrăgit de sute de oameni veniți din toată țara în orașul nostru.

Pregătirile sunt în toi, așa cum puteți vedea, curățenie, pregătim totul, vom avea ateliere de lucru, vom reconstrui viața din perioada medievală, vor fi lupte între cavaleri, concerte medievale, va fi un eveniment deosebit, îl modernizăm de la an. Astfel de evenimente pun în valoare potențialul orașului nostru, atât din punct de vedere cultural, cât și turistic.” A declarat Marius Screciu, primarul orașului Drobeta-Turnu Severin

La Festivalul Medieval al Cetății Severinului vor participa peste zeci de specialiști care vor readuce la viață modul de trai din perioada medievală.

Continuă să citeşti
Adaugă Comentariu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Copyright © 2022 restartnews.ro .

Noi și partenerii noștri (rețelele de socializare și furnizorii noștri de servicii analitice) prelucrăm date pentru a permite website-ului să funcționeze